Nákupný zoznam

Medvedí cesnak - účinky, využitie, skvelé recepty

Medvedí cesnak je zdravá a veľmi chutná bylinka. Jeho účinky a využitie v kuchyni je vždy počas jarných mesiacov predmetom záujmu veľkého množstva Slovákov a Sloveniek.

Táto jarná bylinka je u náš z roka na rok populárnejšia. Má svojskú cesnakovú vôňu i chuť. Medvedí cesnak si získal obľubu aj pre jeho liečivé účinky a tak sa okrem príchute do jedál využíva aj ako zdravotný prostriedok.

Medvedí cesnak a jeho účinky, využitie a recepty

Medvedí cesnak jeho účinky vyskúšajte napríklad pri kašli, vysokej hladine cholesterolu či  bolestiach hlavy. Rovnako však môže pomôcť aj pri vysokom krvnom tlaku a problémoch s prietokom krvi.

Odporúča sa aj pri poruchách trávenia a vylučovania, alebo ak treba posilniť imunitu. Celkovo má na ľudské telo aj detoxikačné a protizápalové účinky.

Výskyt medvedieho cesnaku

Nájsť túto bylinku nie je vôbec zložité. Väčšinou pokrýva veľké lesné plochy a rastie v húfoch vo vlhších, často listnatých lesoch.

Každý rok sa začína objavovať skoro na jar, niekde už aj v prvej polovici marca. Listy medvedieho cesnaku sa zberajú až do zakvitnutia, to je niekedy koncom apríla, alebo v máji.

Pri zbere si treba dať pozor, medvedí cesnak si môžete pomýliť s podobnými jarnými bylinkami, napríklad s jedovatou konvalinkou voňavou alebo jedovatým áronom alpským. APri zbere lístkov sa tak treba riadiť charakteristickou cesnakovo-korenistou vôňou.

Medvedí cesnak - zber a uskladnenie

Pri zbere dbajte na to, aby mala rastlinka aj naďalej dosť živín na ďalšiu sezónu. Z každého trsu nechajte vždy aspoň dva lístky, medvedí cesnak potom na rovnakom mieste nájdete aj o rok. Najlepšie je ho zbierať do prúteného košíka, lístky sa nesparia.

Ak si listy chcete odložiť využite plastovú nádobu a uskladnite ho v chladničke. Najlepšie je ho prikryť vlhkou utierkou, aby nezvädol. Ak ho chcete využívať dlhšie dá sa aj zamraziť v mrazničke.

Recepty z medviedieho cesnaku

Medzi najobľúbenejšie recepty ako doma využiť čerstvé listy medvedieho cesnaku je recept na pesto, maslo, alebo polievku z medvedieho cesnaku - recept webu zenyvmeste.sk. 

Ďalšie recepty ako si doma pripraviť túto chutnú bylinku budú na webe DobráKuchyňa.sk postupne pribúdať. Už dnes však pre vás máme napríklad recept ako si z medvedieho cesnaku doma urobiť skvelé bylinkové maslo - kliknite.

Medvedí cesnak je naozaj malý zázrak prírody, skúste si ho doma pripraviť s našimi receptami.

Najlepšie recepty z medvedieho cesnaku na webe Ženyvmeste.sk - kliknite