AMC
Nákupný zoznam

Čučoriedky - modrý zázrak prírody. Recepty a nápady, ako spracovať čučoriedky

06.10.2020 | Autor: Nela

Čučoriedky. Jedno z najzdravších ovocí na svete, modrý zázrak pre naše zdravie. Prečítajte si náš nový zaujímavý blog o tomto poklade.

Čučoriedka - brusnica čučoriedková 

Botanický názov čučoriedky je brusnica čučoriedková. Čučoriedka je nenáročný lesný kríček, ktorému sa veľmi darí. Kríky sú bohato obsypané tmavomodrými guľôčkami, ktoré farbia na tmavomodro až fialovo. Čučoriedky majú využitie nielen v kuchyni, ale aj na liečebné účely. Sú plné vitamínov a minerálnych látok, výborne chutia. Preto toľká pozornosť. 

Čučoriedky pochádzú z južnej Európy. Ich priaznivé účinky poznali liečitelia už v 16. storočí. Využívajú sa nielen plody, ale aj vňať a listy. K významným exportným krajinám čučoriedok patria Francúzsko, Poľsko, Maďarsko a Škandinávia. 

Práve čučoriedky, chutné modré bobuľky, patria medzi najzdravšie druhy ovocia. Nie nadarmo sa im hovorí, že sú modrým zázrakom pre naše zdravie. Ich benefitom je, že majú úžanú chuť a dodajú organizmu dôležité potrebné látky. Sú vhodné aj pre diabetikov, pretože znižujú hladinu cukru v krvi, tehotným a dojčiacim ženám zasa dodajú významnú kyselinu listovú.

Recepty ako spracovať čučoriedky z kuchyne webu Ženyvmeste.sk

Druhy čučoriedok

Poznáme čučoriedky lesné, ktoré sú menšie a čučoriedky záhradné, veľkoplodé kanadské čučoriedky. Tie si môžeme dopestovať aj sami vo vlastných záhradkách. 

V posledných rokoch nájdeme na mnohých miestach Slovenska farmy, kde je možný samozber rôzneho ovocia, samozrejme aj čučoriedok. 

Vyskúšajte aj skvelú maškrtu z čučoriedok vynikajúci čučoriedkový dezert s mascarpone

Čučoriedky a ich pozitívne účinky na ľudské zdravie

  • udržiavajú zdravý cievny systém, pomáhajú pri kardiovaskulárnych ochoreniach
  • tlmia zápaly
  • pomáhajú pri črevných ťažkostiach, hnačke, podporujú látkovú výmenu (pozor, po ich konzumácii je stolica tmavšia)
  • pôsobia proti infekciám
  • odvodňujú a detoxikujú organizmus
  • preventívne pôsobia proti nádche, prechladnutiu a chrípke
  • miernia bolesti pri menštruácii, ale aj silné krvácanie, sú vynikajúce v období klimaktéria
  • zmierňujú bolesti, upokojujú nervovú sútavu, sú úžasné proti stresu
  • zlepšujú funkciu lymfatického systému
  • znižujú hladinu cholesterolu v krvi, ale aj hladinu tuku v krvi
  • sú vynikajúce pri chudokrvnosti
  • chránia mozog, zlepšujú pamäťové a motorické schopnosti 
  • regenerujú oči, zlepšujú videnie 
  • udržiavajú zdravú pokožku a krásne vlasy
  • pôsobia preventívne proti niektorým druhom rakoviny
  • chránia imunitný systém, zvyšujú odolnosť organizmu
  • omladzujú a dodávajú energiu
  • v tehotenstve sú tiež veľmi vhodné, vďaka obsahu kyseliny listovej 
  • úžasné pri zápale močového mechúra
  • prospievajú štíhlej línii

Čučoriedky - vitamíny a minerály

Čučoriedky obsahujú vitamíny A, E, C, B1, B2, B6, B9, ale aj kyselinu listovú. Z minerálov majú zastúpenie predovšetkým vápnik, jód, mangán, zinok, horčík, meď, fosfor, kremík, železo, sodík. Čučoriedky majú vysoký obsah betakaroténu a antioxidačného účinku, práve ktorý spôsobuje modrofialové sfarbenie. Čučoriedky obsahujú mnoho vlákniny a až 85% vody. Majú málo kalórií, sú vhodné pri rôznych diétach.

Jednoduchý koláčik s čučoriedkami najlepší hrnčekový tvarohový koláč s ovocím

Foto - Pixabay

    Čučoriedky - modrý zázrak prírody. Recepty a nápady, ako spracovať čučoriedkyAutor - Nela

    Čučoriedky - modrý zázrak prírody

    Sezóna čučoriedok

    Čučoriedky kvitnú v máji až v júni, prvé plody dozrievajú už začiatkom augusta. Ich sezóna končí prvými dňami septembra.

    Kde sa čučoriedky vyskytujú?

    Najčastejšie sa u nás čučoriedky vyskytujú vo vyššie položených oblastiach, v podhorskom a horskom pásme, alebo aj na okraji lesov.

    Tip pre vás

    [Elegantné automatické otvárače na víno - otvoria až 70 fliaš na jedno nabitie. V krásnom darčekovom balení - kliknite tu:]

    Vieme si čučoriedky dopestovať v záhradkách?

    Je to možné. Pôda však musí byť vysoko organická, treba im dodávať živiny a pravidelne sa o nich starať.

    Aké čučoriedky nakupovať?

    Najkvalitnejšie sú suché a pevné plody. Mäkké, veľmi zrelé čučoriedky sú vhodné iba na prípravu domácich džemov a lekvárov. Treba však dávať pozor, pretože sa môžu rýchlo pokaziť.

    Ako dlho vydržia čučoriedky čerstvé?

    Čučoriedky nemôžeme dlho skladovať, v chladničke vydržia približne 5-10 dní. Najvhodnejšie je ich čo najskôr skonzumovať alebo spracovať.

    Čučoriedky a ich konzumácia

    Čučoriedky môžeme konzumovať čerstvé - surové, je možné ich tepelne spracovať, môžeme si ich aj zamraziť. 

    Čučoriedky farbia

    Kvôli vysokému obsahu antokyanátov (prírodných farbív) čučoriedky farbia ústa, zuby, môžu zanechať aj škvrny na oblečení.

    Zber čučoriedok vo voľnej prírode

    Po zbere čučoriedok vo voľnej prírode je vhodné čučoriedky dobre umyť a tepelne upraviť, pretože môžu byť infikované parazitom, ktorý prenášajú líšky. Parazit sa nedá zmyť vodou, je možné ho odstrániť iba tepelne.

    Skvelé čučoriedky v kuchyni

    Z chutných čučoriedok si môžeme pripraviť rôzne zaujímavé ovocné dezerty, sú vynikajúce do ovocných koláčov, výborné do štiav, smoothie, šalátov, palaciniek, nepečených smotanových dobrôt. Môžeme si z nich pripraviť obľúbené džemy, zaváraniny, jednoduchou formou je aj ich zamrazenie.

    Vonkajšie využitie čučoriedok?

    Áno, čučoriedky majú aj vonkajšie využitie. Šťava z plodov za využíva pri zápaloch v ústnej dutine ako kloktadlo, odvar z listov je výborný pri rôznych kožných problémoch - ekzéme, lupienke. Obklady sú vynikajúce pri ťažko hojacich sa ranách, majú aj dezinfekčné účinky. Okrem toho sú čučoriedky známe aj v kozmetike, vyrábajú sa z nich rôzne čistiace prostriedky na tvár, vlasové šampóny, sprchové gély. 

    Zber, sušenie a skladovanie

    Od júna do septembra si môžeme zbierať aj listy a vňať, plody od konca júla až do konca augusta, začiatku septembra. Listy sa zbierajú pred hlavným rozkvitnutím. Príliš mladé listy, ktoré sú svetlé, nemusia totiž obsahovať potrebné látky. Po usušení je vhodné skladovanie na tmavých a suchých miestach.

    Zdravý a obľúbený čaj z čučoriedok

    • čaj z plodov: 2 čajové lyžičky usušených plodov zalejeme 250 ml horúcej vody, popíjame aj bez zcedenia
    • čaj z listov, vňate: 2 čajové lyžičky usušených listov, vňate, zalejeme 250 ml horúcej vody, necháme lúhovať 10 minút, scedíme a pijeme po dúškoch 

    Čaj z čučoriedok je vhodný pri črevných a žalúdočných problémoch, zmierňuje kožné ochorenia, má priaznivý vlyv na močové cesty a obličky, je vhodný pri znižovaní hladiny cholesterolu i cukru v krvi. 

    A čo dodať na záver? Urobte si prechádzku nielen do lesa, ale aj na samozberné miesta a doprajte si tento chutný modrý zázrak. Strávite pekný deň so svojou rodinou, urobíte aj niečo pre svoje zdravie. 

    Prihláste sa na náš newsletter

    A dostávajte pravidelne najnovšie recepty e-mailom bez reklamy!

    Všetky recepty