AMC
Nákupný zoznam

Vynikajúce pravé moravské koláče, domáci RECEPT

28.07.2020 | Autor: -

Vynikajúce pravé moravské koláče zo špaldovej múky. Kysnuté koláče sa u nás tešia veľkej obľube. Vyskúšajte si pripraviť tradičné moravské koláče podľa receptu webu DobráKuchyňa.sk.

Pravé moravské koláče, tradičný RECEPT

Najlepšie domáce moravské koláče zo špaldovej múky. Kysnuté koláče sa u nás tešia veľkej  obľube.

Vyskúšajte tradičný recept webu Dobrá kuchyňa na klasické domáce moravské koláče, ktoré chutia fantasticky.

Klasické moravské koláče. Kto by ich nemiloval, keď sú také úžasné? Náplň zvoľte podľa svojej chuti.

Vybrali sme pre vás aj recept na najlepšiu bublaninu s ovocím

Moravské koláče

  • Čas prípravy: 40 minút
  • Čas kysnutia cesta: 1-1,5 hodiny
  • Čas pečenia: 20 minút
  • Počet kusov: 40 koláčov (podľa veľkosti)

Tvarohová, maková, orechová, ale aj obľúbený slivkový lekvár. Môžete využiť aj kompótové slivky, nastrúhané jablká a hrušky

Nech sa páči. Upečte si najlepšie domáce moravské koláče, určite si pochutíte. Pripravte si s nami aj palacinky s minerálkou.

Skúste aj recept na výborný hrnčekový koláč s tvarohom a ovocím. A tu sú skvelé vianočné Išelské tortičky. Skúste aj pravé valašské frgály.

Vynikajúce pravé moravské koláče

(Na 40 kusov)


Ingrediencie

  • 125 g - kryštálový cukor
  • 125 g - hrubá múka
  • 1 ks - tvaroh
  • 3 dl - vlažné mlieko
  • 500 g - hladká špaldová (obyčajná) múka
  • 1 ks - hustý lekvár
  • 1/2 kocky - čerstvé droždie
  • 1 ks - orechy
  • 1 ks - mak
Poslať ako nákupný zoznam



Vynikajúce pravé moravské koláče, domáci RECEPTAutor - Nela

Najlepšie pravé moravské koláče - postup receptu

Ingrediencie na kvások: ½ kocky čerstvého droždia 1 dl vlažného mlieka 1 polievková lyžica kryštálového cukru na kysnuté cesto: 500 g hladkej špaldovej (hladkej) múky 2 dl vlažného mlieka 1 dl oleja 2 polievkové lyžice kryštálového cukru 1 malá lyžička soli. Na potretie moravských koláčov: 1 ks menšie vajce, 1 polievková lyžica oleja. Plnky podľa obľuby: tvarohová – hrudkovitý tvaroh, žĺtok, cukor podľa chuti, môže byť aj nastrúhaná citrónová kôra orechová – pomleté orechy zalejeme horúcim mliekom podľa potreby, pridáme cukor podľa chuti, kúsok masla na zjemnenie maková – pomletý mak zalejeme horúcim mliekom podľa potreby, pridáme cukor podľa chuti, kúsok masla na zjemnenie lekvárová – hustý lekvár, najlepšie slivkový. Posýpka – mrvenička: zmiešame 125 g masla, 125 g hrubej múky, 125 g kryštálového cukru spolu, necháme zachladiť (posýpku môžeme aj vynechať)

Tip pre vás

[Elegantné automatické otvárače na víno - otvoria až 70 fliaš na jedno nabitie. V krásnom darčekovom balení - kliknite tu:]

  1. Na začiatku si pripravíme kvások z droždia. Do vlažného mlieka pridáme polievkovú lyžicu kryštálového cukru a rozdrobíme droždie. Zamiešame, droždie s cukrom sa rozpustia. Kvások necháme vykysnúť, trvá to približne 5 minút, urobí sa hustá pena.
  2. Do misky pridáme špaldovú múku, vlažné mlieko, olej, cukor, soľ. Nakoniec pridáme vykysnutý kvások. Rukou, mixérom s hnetacími metličkami, alebo v robote s hnetacím hákom vymiesime vláčne cesto, ktoré sa musí pekne odlepovať od nádoby.
  3. Cesto preložíme do misky, posypeme múkou, prikryjeme bavlnenou (ľanovou) utierkou a necháme na teplom mieste kysnúť. Cesto by malo zdvojnásobiť  objem. Kysnutie cesta trvá 1 až 1,5 hodiny. Počas kysnutia cesta si pripravíme náplne na koláče.
  4. Tvarohová – vymiešame tvaroh, žĺtok, cukor, nastrúhanú citrónovú kôru. Ak máme tvaroh jemný, primiešame aj zopár lyžíc Zlatého klasu na zahustenie. Maková a orechová –  pomletý mak a orechy zalejeme horúcim mliekom, pridáme cukor, ale aj maslo.
  5. Cesto rozdelíme na dva bochníčky, každý rozvaľkáme na hrúbku cca 7 mm, pomáhame si múkou. Pohárom vykrajujeme kolieska priemeru približne 7 cm (záleží, aké veľké koláče si chceme upiecť). Ukladáme ich na plech vystlaný papierom na pečenie.
  6. Na každé koliesko ukladáme plnku podľa obľuby. Plnkou určite nešetríme. Navrch môžeme podrobiť aj posýpku. Okraje cesta potrieme ešte rozšľahaným vajcom s olejom, kvôli lesku. Moravské koláče pečieme pri teplote 175 oC približne 20 minút dozlatista.

Tip Dobrej kuchyne: Namiesto náplne z tvarohu, maku a orechov, môžete zvoliť aj zavárané slivky, čerešne, marhule, ale aj nastrúhané ochutené jablká. Najlepšie domáce moravské koláče chutia s každou náplňou fantasticky. Sladké a zdravšie pečenie. Skúste aj tento český recept na těsto na langoše.

Vyskúšajte aj recept na klasické moravské koláče z kuchyne webu Ženy v meste - kliknite

Prihláste sa na náš newsletter

A dostávajte pravidelne najnovšie recepty e-mailom bez reklamy!

Všetky recepty

Podobné recepty